Rongiga saab jõuluturule sõita ka Eestis, aga märksa põnevam on seda teha Euroopas. Kaks reisipisikust nakatunud Eesti naist, Thea Karin ja Jana Rand võtsid novembri viimasel nädalal ette viis Euroopa linna koos eriilmeliste jõuluturgudega.
Praha-Brno-Bratislava-Budapest-Viin
Euroopa on ämblikuvõrguna rongiteedega kaetud, valikuid võib teha kiiremate ja aeglasemate, moodsamate ja klassikalisemate rongide vahel. Põhimõtteliselt võinuksid reisisellid istuda Prahas rongile ja väljuda alles Viinis, aga nii oleks palju nägemata ja tegemata jäänud. Eesmärk oli külastada jõuluturge viies linnas ning kahe eelnimetatu vahele jäid veel kolm B-d ehk Brno, Bratislava ja Budapest.
Kui alustada rongidest ja rongijaamadest, siis kõige mugavamaks rongiteenuse pakkujaks on Thea ja Jana hinnangul Vindobona, mille puhul väärivad esile tõstmist nii mugavad vagunid, suurepärase köögiga Austria restoran kui asjaolu, et rääkida saab saksa keeles. Ühtegi etteheidet pole neil ka Moravia firmale, selle rongiga sõideti Brnost Bratislavasse. Restoranvagutine kohta on prouadel soovitus, et kuigi kohti ette ei broneerita, tuleb sammud sinna seada kiirelt, sest toit on maitsev, mõistliku hinnaga, restoranid on populaarsed ning täituvad kiirelt. Ühes rongis kohati ka pooltühja, kuid ülimugavat reisijate vagunit, mille kohtadele oli märgitud, et seal sõidetakse vagusi – kui on soov teha uinak või nokitseda arvuti taga, on see tore lahendus.
Rongiga reisides näeb ka erinevaid rongiterminale. Thea ja Jana kiidavad väga Brno oma, mis on küll väike, aga väga ilus. Uhkeim ja suurejoonelisim rongijaam on Budapestis. Loomulikult väärib kogu selle linna arhitektuur avastamist, aga sama võib öelda ka Praha ja Viini kohta, kõik need linnad on omaette pärlid. Ainus rongijaam, mis valmistas pettumust, oli Bratislavas, see terminal vajaks kiiresti uuenduskuuri
Jõulupealinn Brno – kodune olemine ja head hinnad
Kõigi linnade jõuluturud on äsja reisilt saabunute sõnul väga erinevad. Kui Praha ja Viini omad on suursugused, turistidest tulvil ja krõbedama hinnaga, siis kõige enam soovitavad Thea ja Jana tänavuse kogemuse pinnalt Brnod. See linn on ühtlasi 2024. aasta jõulupealinn. Jõuluturge on linnas küll 5, aga kuna linn on väike ja kõik tänavad ehitud, siis ongi kogu linn justkui suur jõuluturg. Linnas näeb palju jõulusõimesid kaunite nikerdatud figuuridega, lavadel esitatakse head muusikat, toitu on palju, maitsvat ja taskukohast ning inimesed on sõbralikud. Naised toovad välja, et kui Praha on turistide rohkuse tõttu üsna kallis Tšehhi linn, siis Brno on meie inimeste jaoks väga taskukohane. Lisaks oli Brnos kõige mõnusam õhkkond, on tunda, et turud on tehtud eelkõige kohalikke, mitte välismaalasi silmas pidades ja see teeb sellest täiesti eristuva sihtkoha. Turgudel jätkus rahvast küll hommikust hilisõhtuni, aga tunglemise tunnet ei tekkinud ja meeleolu oli õdus.
Praha jõuluturul tasub maitsta kohalikku sinki, aga ka Bratistlava väikesel jõuluturul on suurim fookus toidul. Budapesti suurim jõuluturg on mastaapne ja uhke, pool sellest pühendatud käsitööle ja teine pool toidule. Kindlasti tasub jõulukuul Budapestis külastada ka moetänavat, mis on uhkelt kaunistatud.
Viin on Thea sõnul vapustavalt ilus igal ajal, aga jõuluperioodil eriti, siis on tänavad lühtritega kaunistatud nagu ballisaal. See linn on ühtlasi tuntud kui maailma üks populaarsemaid jõuluturgude linnu, kus on palju just Viinile omast – traditsioonilised jõulukruusid, hobuse kapjade plagin ja klassikaline muusika. Ka uisuväljakuid näeb Viinis rohkem kui mujal, aga paraku käib populaarsusega kaasas ka asjaolu, et turiste on palju ja õhtuti on tänavatel üsna kitsas liikuda.
Kui üldiselt olid kõik linnad ja turud erinevad, siis ühe ühise joone reisisellid siiski leidsid. Kõigil turgudel pakuti korstnakoogi nime kandvat maiustust, mida Eestis praktiliselt ei tunta, küll aga on tegu Kesk-Euroopale omase ja keskajast pärit traditsioonilise küpsetisega, mille kaneelilõhn levib üle jõuluturgude ja mis kannab igal pool oma kohalikku nime.
Kui sellel aastal Eestist välja jõuluturgudele ei jõua, tasub seda teha mõnel järgmisel. Loomulikult saab suurtesse linnadesse lennukiga lennata, aga ehedama elamuse leiab tihtilugu hoopis väiksemates linnades, kuhu tasub sõita rongiga.