Rose Marietta Reber on 23-aastane filmi- ja teletööstuse vabakutseline, kes on õppinud ja elanud Inglismaal, kus raudteetransport ja rongiga liikumine oli osa tema igapäevaelust. Nähes süsteemi edukat toimimist ja mugavat kasutust nii Londonis, Inglismaal tervikuna kui ka rahvusvaheliselt, ootab ta väga, et Rail Baltica kui aken Euroopasse ka Eestis avaneks.

Miks liitusid RB noortekogukonnaga?

Liitusin, sest tean kui hea ja mugav on rongidega liigelda ja reisida. Juba gümnaasiumi ajal rääkisime sõpradega sellest, et kui kool läbi, siis lähme reisima ja maailma avastama ning lõpuks olin mina ainuke, kes selle plaani ellu viis. Ka ülikoolis käisin Inglismaal ning jagan oma elu Eesti ja Ühendkuningriikide vahel ka tänaseni. Välismaal olles nägin kui mõnus ja mugav on rongiga liikuda – minu kodu on Londonist 3h autosõidu, ent vaid 1h15min rongisõidu kaugusel. Niisama lihtne on sõita rongiga ka näiteks Brüsseli või Pariisi, olgu see töötamiseks või lihtsalt linna avastama. Istud lihtsalt rongile ja oled paari tunniga kohal. Soovin väga, et ka Eesti oleks niimoodi maailmale avatud. Paari tunniga Riiga ja sealt edasi Euroopa suurlinnadesse.

Mida arvad Rail Balticast? Milline on sinu lähedaste seisukoht?

Ootan väga Rail Balticat, sest tean, et see on inimestele kasulik ning rohelisemat transporti silmas pidades ka vajalik. Noortekogukonda kuulumine on minu teadmisi ülebaltilise raudteeühenduse kohta kindlasti suurenenud ning olen saanud ka oma sõpradele ja tuttavatele paremini ja täpsemini seletada, millega tegemist on. Olles RB noortekogukonna liige olen saanud ka kummutada müüte, mis tuttavatel tekkinud. Näiteks levis arvamus, et RB rajamiseks kaevatakse Eesti keskelt läbi ja pannakse rong peale, ent tegelikkuses on kõik sammud ja etapid äärmiselt läbi kaalutletud ning kõiksugu meetmeid rakendatud looduse mitmekesisuse taastamiseks ja säilimiseks.

Mida tahad noorena Rail Balticaga koos ja selle projekti heaks teha?

Väga hea viis noortele Rail Baltica tutvustamiseks ja sellele kaasa elamiseks on DiscoverEU programm, mis annab aimduse, mida rongiga reisimine tegelikult tähendab ning kuhupoole me Baltikumis ka püüdleme. Seda enam on mul väga hea meel näha, et ka Rail Baltica toetab stipendiumiga neid noori, kes soovivad selle seikluse ette võtta.

Noortekogukonna raames aga on mul väga hea meel näha, et meid on kaasatud. Meie mõtteid kuulatakse ning käitutakse nendele vastavalt – saame üheskoos luua kampaaniaid ja plaane. Tuleviku perspektiivis näen, kuidas Rail Baltica noored võiksid koguneda üle Balti riikide ning saaksime ühiselt tegutseda selle nimel, et noored teaksid ja toetaksid Rail Baltica rajamist ning sellega tulevikus ka kindlasti sõidaksid.

Kuhu reisid Rail Balticaga esimesena?

Tahaks öelda, et lähen näiteks Leetu, aga tegelikult ilmselt Pärnusse, sest seal elab mu isa. Saaksin talle öelda, et tuleksin Pärnusse ning 40 minutit hiljem oleksingi juba kohal. Nii saaksin väga mugavalt oma isal kasvõi päevaks külas käia, et temaga koos aega veeta.