Sel suvel avanes väljavalitud hulgal noortel võimalus DiscoverEU ja Erasmus+ raames avastada rongiga seiklusi täis Euroopat. Tasuta reisipassi võitmiseks tuli osaleda konkursil, mis toimub Euroopa Noorteportaali kaudu kaks korda aastas, kevadel ja sügisel.
Enda seiklusi jagasid meiega nõod backpackerid (seljakotireisijad) Fanny Vain ja Adeele Lepik, kes rändasid kahekesi mööda Lõuna-Euroopa vahemereäärset rannikut, Kelly Kallaste, kelle jaoks kujunes rongiga reisimisest nüüdseks eelistatuim transpordiviis Euroopas, Aleksandra Maarja Maitse, kes tutvus pikemate rongireiside ajal teiste rongipassi omanikega, Kristian Pärt, kes pildistas läbi rongiakna üles maalilised Šveitsi ja Austria mäed ning Polina Popova, kelle jaoks sai DiscoverEU-st mitte ainult Euroopa, aga ka iseenda uurimine.
Uurisime noortelt, millised on nende emotsioonid täna reisile tagasi vaadates.
Polina sõnul oli üksinda reisi ettevõtmine kohati isegi hirmutav – pakkides seljakotti keerles peas palju erinevaid mõtteid, sh kahtlus, kas üldse minna? Ka reisi esimesed päevad olid raskevõitu, sest ööd tuli veeta lärmakates Itaalia hostelites ja pidev liikumises olemine ei tahtnud kuidagi kehal ega vaimul puhata lasta. Täna reisile tagasi vaadates aga tõdeb Polina, et just tänu DiscoverEU reisikogemusele õppis ta olema iseendaga, tulema välja oma mugavustsoonist ning toetuma oma soovidele.
Polina reisis läbi erinevate Itaalia linnade – Napoli, Pompei, Catania, Palermo, Rooma, Firenze ja Milano.
Neiu soovitab igaühel, kel on kunagi mõttes olnud üksinda reisima minna, see kindlasti ette võtta, sest lisaks kultuurilistele avastustele on võimalik uuesti avastada ka iseennast.
Kristiani suureks õnneks on noormehel üle Euroopa palju sugulasi ja peretuttavaid, keda reisi jooksul külastada õnnestus. Sellega hoidis ta kokku nii majutuse- kui ka muudelt reisikuludelt.
Lisaks reisi jooksul üles võetud imetabastele kaadritele, märgib ta, et mitte ühegi pildi või tekstiga pole võimalik edasi anda tunnet, kuidas on süüa šokolaadisaiakest ja juua kohvi Pariisis Eiffeli torni all, külastada Itaalia kõige ilusamaid järvesid, sõita ratastega läbi Viini, vaadata küngastelt üle terve Monaco, Oslo ja Nizza linnade või sõita rongiga üle Alpide mööda maailma muinasjutuliseimat raudteed. Kõike seda ühe reisi jooksul ja rongidega.
Noormees peab väga üllatavaks Euroopa rongide teistsugust staatust. „Samal ajal kui me viimases idabloki äralõigatud kvartalis vaidleme, kas porgandil on vajalik rattapilet, toimub Euroopas kõrgetasemeline terviklik transpordisüsteem. Rong sarnaneb vähem bussi ja rohkem lennukiga, säilitades samas väga head liikumismugavust, kiirust ja loodussäästlikkust,“ märgib Kristian.
Rongide ülimat kasutusmugavust kiidab ka Kelly, kelle jaoks oli see esimene reis kasutada liiklemiseks vaid ronge ning nüüdsest eelistab ta igal võimalusel Euroopas reisimiseks just seda transpordiviisi. „Lisaks ökonoomsusele on rongides äärmiselt mugav. Kui pilet olemas, käib rongile pääsemine väga lihtsalt ning raudteejaama tuleks vaid 20 minutit varem kohale minna, et õige perroon leida ja midagi hamba alla võtta, kuigi paljudes rongides on ka restoranivagun olemas“, märgib ta.
Teel olles proovis Kelly aega sisustada raamatu lugemisega või tutvus teiste noortega, aga enamus tähelepanu läks hoopis aknast avanevatele vaadetele, maalilistele Côte d’Azuri poolsaartele ja rannakaljudele.
Kelly reis sai alguse Barcelonast ja kulges mööda Vahemere-äärseid linnu, jõudes välja ajaloolisesse Rooma. Põletav päike, soolane merevesi, lummav loodus ning hämmastav arhitektuur on peamised märksõnad, mis kirjeldavad tema reisi pea kolme nädalat ja seitset linna. Lemmikuks sihtkohaks kujunes Toscana südames paiknev Firenze – Euroopa renessansi häll. „Lausa lust oli kulgeda muuesumist muuseumisse ja katedraalist katedraali, kus sai nautida nii imelist kunsti kui ka korraks peituda õues valitseva 40 kuumakraadi eest. Valisime enda peatumispaikadeks suuremad linnad, kuna nendesse oli rongiga ligipääsetavus lihtsam ning sõidud kiiremad,“ märgib Kelly.
Fanny ja Adeele kandideerisid konkursile küll eraldi, kuid alustasid oma reisiteekonda üheskoos, Barcelonast, kus tutvuti ka teiste backpackeritega, jagati reisimuljeid ning tutvuti Hispaania peokultuuriga. Edasi suunduti kolme erineva rongiga Marseille’sse. „Kõik rongid olid väga mugavad ning liigelda oli lihtne, kuna rongide vahel oli täpselt paras aeg korra peatumiseks ja järgmise perrooni leidmiseks. Mis meile kohe algusest peale Euraili puhul meeldis oli just see, et rongipassi oli lihtne kasutada ning äpp oli arusaadav,“ märgivad tüdrukud.
Edasi suundusid Fanny ja Adeele Nizzasse, kus külastati oma reisi mõnusaimat randa: kristallselge vesi, lained ja mitte üldse hooajale omaselt palju rahvast. Tüdrukute üllatuseks ravis Nizza nad lausa terveks, kuna Marseilles olid mõlemad pisut külma saanud. Oma teekonda jätkasid nad Monacos – Genovas – Comos – Bellagios, mille vältel tutvuti Monaco kõrgklassi vaatamisväärsustega ning prooviti ära Itaalia toidukultuuri pärlid. Oma reisi lõpetasid nad Horvaatias, mis erines positiivselt kõikidest varasemalt külastatud linnadest – hinnad olid odavad, rannad olid puhtad ning kohalikud oskasid inglise keelt.
„Tutvusime oma reisi vältel paljude erinevate riikidega ning nüüd on meil hea ja selge pilt, mida tulevikus veel külastada tasuks,” võtavad Fanny ja Adeele oma reisi kokku.
Ka Aleksandra võttis reisi ette koos sõbrannadega, reisides läbi järgmised sihtkohad: Lissabon, Madrid, Valencia, Barcelona, Nizza, Milano, Veneetsia, Ljubljana, Zagreb ja Budapest.
Kokku reisiti rongidega pea 3000 kilomeetrit, mis pakkus suurepärast võimalust tutvuda põgusalt ka teiste linnadega riikides, kuhu limiteeritud reisipäevade tõttu muidu kindlasti sattunud ei oleks.
Kõik peamised sihtkohad olid rongiga kergesti ligipääsetavad ning DiscoverEU passiga kasutati seda võimalust agaralt. „Pikkade vahemaade tõttu ei olnud harv juhus, et pidime tegema mitmeid ümberistumisi, kuid need sujusid eranditult ladusalt ning rongid olid alati õigeaegselt jaamades. Võiks ju mõelda, et ligi kümnetunnised reisipäevad on rusuvad ja väsitavad, kuid reaalsuses pakuvad need lõputult maalilisi vaateid nii merele kui ka mägedele ning igavus on kahtlemata välistatud,“ nendib Aleksandra.
Positiivseks avastuseks oli noortele kiirrongides pea alati saadaval ja kuumale päevale kergendust pakkuv konditsioneer, kiire internetiühendus ning iga istme küljes asuv pistikupesa, mis muutis pikad reisid ülimalt nauditavaks. Kuna reisiti suvisel tipphooajal, olid ka ülejäänud reisikaaslased rongides peamiselt noored rongipassi omanikud, kellega julgelt omavahel reisiseiku jagati. „Kuupikkune reis möödus linnulennult ja tagasi vaadates meenutan seda vaid soojade ja eredate mälestustega,” sõnab Aleksandra.
Kui tavaliselt on kombeks puhkus ette võtta lühiajaliselt vaid ühte riiki ning käia ringi väga piiratud alal lähiümbruses, siis mitme nädala vältel läbi Euroopa reisimine annab noorte sõnul justkui teatud suure pildi, võimaluse näha paljusid kohti ja valida, kuhu ehk tulevikus tagasi minna või milliseid kohti vältida. Ülevaade kultuurilistest iseärasustest ja elukvaliteedist piirkondades, mille vahe on vaid mõned kilomeetrid, loob arvestatava konteksti ja võrdluskoha noorte senisele maailmakogemusele.